Wielkimi krokami zbliżamy się do tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak co roku z tej okazji przygotowano wiele ciekawych spotkań w całym kraju. Poniżej zachęcamy do udziału w akcji Serce dla INKI, a o kolejnych wydarzeniach będziemy  informowali w miarę ich napływania do redakcji. Serdecznie zapraszamy!

Kochani. Pełna mobilizacja. Kolejna odsłona akcji 'Serce dla INKI', tym razem w Gdańsku! Proszę o udostępnianie i w miarę możliwości o włączenie się.
pisze w swoim apelu ksiądz Jarek Wąsowicz
20220217serceinka

Jak powstały pierwsze „Serca dla Inki”?
Pomysł upamiętnienia „Inki” w Pile i innych miejscach Polski, zrodził się na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. We wrześniu 2014 r. prof. Krzysztof Szwagrzyk wraz z ekipą archeologów i wolontariuszy rozpoczął prace na tamtejszym Cmentarzu Garnizonowym. W ich trakcie odnaleziono grób ze szczątkami młodej dziewczyny, która po wykonaniu odpowiednich ekspertyz okazała się Danutą Siedzikówną ps. „Inka” z oddziałów wileńskiej konspiracji walczących na Pomorzu pod dowództwem słynnego mjra Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Odnaleziono też wówczas Feliksa Salmonowicza „Zagończyka”, który także był żołnierzem 5 Wileńskiej Brygady AK i został rozstrzelany podczas tej samej egzekucji do Danusia. Znalazłem się wówczas w gronie wolontariuszy z grona kibiców Lechii Gdańsk, także moich przyjaciół państwa Andrzeja oraz Ani Kołakowskich, prof. Piotra Niwińskiego i przez moment uczestniczyłem w tym wielkim wydarzeniu - wspomina ks. Wąsowicz.
Kolejne serca
Przez kolejne lata odsłoniliśmy już kilkanaście „Serc dla Inki”, w dużych miastach ale też i małych miejscowościach, jedno trafiło poza granice Polski. Zostało odsłonięte i poświęcone 21 lipca 2018 r. w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Butrymańcach na Wileńszczyźnie. Pomimo pandemii odsłoniliśmy w 2021 r. kolejne serca w Bydgoszczy, Wałdowie Szlacheckim – Sarnowie i Dębnie. Chciałbym w tym miejscu dodać, iż wszystkie dotychczasowe serca wykonał Janusz Rybiński z Krakowa, który bezinteresownie od samego początku nas wspiera. Akcja upamiętnienia Danuty Siedzikówny „Inki”, w formie srebrnych serc z ziemią z jej grobu odnalezionego na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, wciąż trwa i pięknie się rozrasta. 1 marca 2022 r. „Serce dla Inki” zostanie poświęcone w Gdańsku Oruni w kościele pw. św. Jana Bosko. Obok tej świątyni znajduje się piękny pomnik Danusi. Jednak najważniejsze uroczystości czekają nas w styczniu 2023 r. Podczas XV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę, chcemy do duchowej stolicy naszego narodu zawieść w darze właśnie „Serce dla Inki”. Wszystkich zapraszam do propagowania naszej inicjatywy. - wspomina ks. Wąsowicz.
O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora