Historia Stowarzyszeń Kibiców Lechii

Pierwszym stowarzyszeniem kibiców Lechii było powstałe na starcie odbudowy drużyny Lechii od A-klasy Stowarzyszenie „Biało-Zieloni”. Nie da się opisać zasług tej organizacji dla odbudowy klubu od zera. Warto też przypomnieć, że staraniem Stowarzyszenia pierwszy raz w kraju kibice wystawiają swoją listę w wyborach do samorządu lokalnego. „Naprzód Lechio” dostaje dużą ilość głosów – poparcie pozwala wyprzedzić nawet ogólnokrajowe partie polityczne. Działania tego stowarzyszenia ogniskują się na budowaniu podstaw organizacyjno-finansowych pod funkcjonowanie klubu, którego kontynuacją są dzisiejsze sukcesy.

Na jesień 2005 r. na spotkaniu założycielskim zostaje powołane Stowarzyszenie „Lechiści”. Łączy ludzi z różnych środowisk, skupia m.in. właścicieli firm, biznesmenów, prawników a także studentów i uczniów szkół średnich. Stowarzyszenie przystępuje do produkcji odzieży dla kibiców. Szczególny nacisk kładziony jest na jakość, zysk ze sprzedaży służy organizacji wyjazdów kibiców na mecze Lechii.

Jedną z pierwszych akcji jest opracowanie, wydanie i dystrybucja wśród kibiców tysięcy ulotek informujących o szkodliwości zażywania narkotyków. Działalność rozpoczyna sekcja piłkarska stowarzyszenia, początkowo trenując raz w tygodniu, później dwa razy.

W 2006 roku zostaje zorganizowany pierwszy turniej piłkarski dla kibiców, w którym gospodarze, drużyna Lechistów zajmuje 3 miejsce. Po kilku miesiącach Lechiści organizują kolejny turniej. Powstaje też sekcja bowlingowa, która w swym pierwszym występie w Trójmiejskiej Lidze Biznesu kończy rozgrywki na I miejscu. 

W międzyczasie zostaje zorganizowana zbiórka na przyjęcie kibiców Śląska Wrocław, odwiedzających Gdańsk przy okazji ligowego meczu z Lechią. „Lechiści” wydają ponad 1000 posiłków i 2000 napojów. Podobna akcja zostaje powtórzona w następnym sezonie.

„Lechiści” nie skupiają się tylko na działalności dla kibiców. Na święta Bożego Narodzenia gromadzą prezenty dla wychowanków Integracyjnego Domu Dziecka przy Jaśkowej Dolinie w Gdańsku. Przy okazji wizyty w domu dziecka zapoznają się z boiskiem, które jest bardzo zaniedbane.

W 2007 roku przy pomocy własnych środków oraz firmy AKTS „Lechiści” remontują boisko. W pewne sobotnie przedpołudnie niemal całe Stowarzyszenie spotyka się na boisku. Tym razem bez piłki za to z grabiami, łopatami, spawarką i dużą ilością nasion trawy. W efekcie dzieci mają wreszcie miejsce do zabawy i gry w piłkę z prawdziwymi bramkami.

Rozpoczyna się akcja pod hasłem „Krwawy Tydzień”. Stowarzyszenie funduje nagrody dla kibiców, którzy w ciągu ustalonego tygodnia oddadzą krew w Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa w Gdańsku. Akcja powtarzana jest cyklicznie co mniej więcej 3 miesiące. Za każdym razem kibice oddają ok. 10 litrów krwi.

„Lechiści” uczestniczą w tworzeniu Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kibiców, ważnej organizacji zrzeszającej stowarzyszenia kibiców mającej na celu m. in. dbanie o prawa obywatelskie kibiców w Polsce. Przedstawiciel wchodzi w skład władz tej organizacji.

W styczniu 2008 „Lechiści” organizują we Wrzeszczu turniej piłkarski dla kibiców Lechii z miejscowości położonych poza Trójmiastem. W zawodach uczestniczy kilkuset fanów biało-zielonych z takich miast jak Malbork, Pelplin, Sztum, Mława, Nowy Targ, Starogard Gdański, Chojnice, Sierakowice, Tczew, Łęgowo czy Pruszcz Gdański. Na uczestników czeka poczęstunek, a po emocjach piłkarskich wspólna biesiada. I Turniej Fanklubów Lechii Gdańsk początkuje tradycję takich turniejów – za rok podobny turniej odbywa się w Tczewie.

Od początku 2008 roku "Lechiści" pomagają w tworzeniu nowego stowarzyszenia kibiców Lechii "Lwy Północy", powołanego w celu kontynuowania tego, co do tej pory robili „Lechiści” oraz dodatkowo organizacją dopingu i promocją zorganizowanego ruchu kibiców Lechii.

Oprócz „Lechistów” w skład „Lwów Północy” wchodzą różne środowiska kibicowskie, w tym m. in. ultrasi odpowiedzialni za oprawy stadionowe (wcześniej znani jako „Greengos”) oraz sporo kibiców, także pamiętających lata 80-te, do tej pory nie związanych z żadną z zorganizowanych grup.

Wizyta przedstawicieli stowarzyszenia kibiców Lechii Gdańsk "Lwy Północy" na cmentarzu Rossa w Wilnie oraz złożenie kwiatów na Grobie Matki i Syna gdzie spoczywa razem z Matką serce Józefa Piłsudzkiego

„Lwy Północy” prezentują od początku ogromny rozmach w swoich działaniach, w 2008 organizują kilkanaście pociągów specjalnych na mecze wyjazdowe, którymi przewożą łącznie kilka tysięcy fanów BKS-u w różne zakątki Polski. Oprócz tego organizowane są inne środki transportu. Wydawana jest duża ilość nowych pamiątek kibicowskich.

Zdecydowanie intensywniej układa się współpraca z klubem – działacze konsultują wiele swoich poczynań z kibicami, a kibice nie stronią od oficjalnego wyrażania swojego stanowiska w ważnych dla klubu sprawach. Obie strony służą sobie wzajemnie pomocą. Stowarzyszenie zabiera głos we wszystkich bieżących wydarzeniach dot. kibiców, np. ogłasza bojkot derbów w Gdyni na skutek decyzji tamtejszych działaczy o przeznaczeniu zaniżonej liczby biletów dla gości.

Cały czas kontynuowana jest tradycja działalności charytatywnej. Stowarzyszenie uczestniczy w wielu akcjach na terenie Pomorza, obejmuje m. in. swoim patronatem dom dziecka na Oruni organizując oprócz prezentów i wyjazdów wakacyjnych także młodzieżowe turnieje piłkarskie dla dzieci z domów dziecka. Lwy organizują zbiórkę pieniędzy na stadionie na rehabilitację chorego Jasia oraz regularnie współpracują z Pomorskim Hospicjum dla Dzieci.

Kulminacją działań Stowarzyszenia jest organizacja na wiosnę 2009 r. gościny zaprzyjaźnionych kibiców Śląska Wrocław, a potem Wisły Kraków. Te gigantyczne przedsięwzięcia logistyczne finansowane głównie z datków kibiców i sprzedawanych cegiełek pokazały kibicom w całej Polsce jak można ugościć Braci: posiłki i napoje dla tysięcy gości, profesjonalna gastronomia, czy atrakcje typu wynajęcie katamaranu. Kibice zaprzyjaźnionych z nami drużyn wyjeżdżali z Gdańska bardzo zadowoleni.

Spektakularnym sukcesem „Lwów” było wywołanie debaty publicznej na temat koloru krzesełek na nowym stadionie Letnicy. Dzięki konsekwentnej postawie Stowarzyszenia, pomimo początkowo niechętnej postawy władz Miasta i spółki BIEG 2012, którzy twierdzili, że w tej sprawie decyzje już zapadły i nie da się ich zmienić, nowy stadion będzie miał siedziska w kolorze zbliżonym do barw Lechii, czyli bursztynowo-zielonym.

Szerokim echem w kraju odbiły się akcje patriotyczne, których inicjatorem było Stowarzyszenie. Najpierw konsekwentną postawą współdziałając z klubem wywalczyliśmy u władz związku możliwość swobodnego wywieszania nam meczach słynnej flagi „Polski Bastion Prawicy”.

Wśród akcji o charakterze patriotycznym należy wyróżnić także oprawę na meczu z Cracovią upamiętniającą wydarzenia Grudnia ‘70 i ‘81 na Wybrzeżu, czynne uczestnictwo w uroczystościach związanych z Tragedią Smoleńską, uroczystość w mauzoleum Matki i Serca Marszałka Piłsudskiego na cmentarzu na Rossie w Wilnie.

Stowarzyszenie bierze udział także w szeroko rozumianych działaniach promocyjnych Gdańska jako Miasta-organizatora Mistrzostw Europy 2012. „Lwy Północy” pełnią ważną rolę w programach „Kibice Razem” i „Kibice w swoim mieście”. Lwy Północy są jedną z dwojga polskich organizacji kibicowskich, które w lipcu 2010 r. brały udział w Kongresie FSE – międzynarodowej organizacji kibiców piłkarskich, który miał miejsce w Barcelonie.

Od początku istnienia Lwy Północy współtworzą Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców i wespół z innymi polskimi stowarzyszeniami.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora