Lechia Gdańsk wygrała 1:0 ze Stalą Mielec po trafieniu Łukasza Zwolińskiego i opuściła strefę spadkową. Była to także pierwsza domowa wygrana w lidze od 8 maja.

Biało-Zieloni do spotkania ze Stalą Mielec przystąpili w niezmienionym składzie w porównaniu do poniedziałkowego starcia w Lubinie. W kadrze meczowej znów nie znalazł się Joeri de Kamps. Przed pierwszym gwizdkiem mieliśmy na stadionie także miłą uroczystość. Flavio Paixao odebrał pamiątkową koszulkę z okazji swojego 250. występu w barwach Lechii!

Biało-Zieloni bardzo dobrze rozpoczęli spotkanie. Już 20 sekund po pierwszym gwizdku arbitra świetną okazję do zdobycia gola miał Flavio. Portugalczyk uderzył jednak obok bramki. W 5. minucie piłkarze Lechii wyprowadzili ładną akcję, która jednak nie zakończyła się strzałem. Piłkarzy Lechii można było jednak pochwalić za kreatywność i celność zagrań. Mielczanie pierwszy strzał oddali w 8.minucie, jednak było to uderzenie niecelne. W 12. minucie Maciej Wolski uderzał z dystansu na bramkę Dusana Kuciaka, jednak piłka powędrowała obok prawego słupka. W 15. minucie obserwowaliśmy pierwszy celny strzał w meczu. W ostatniej chwili Dusan Kuciak i Mario Maloca uratowali Lechię przed utratą bramki. W kolejnych minutach oba zespoły próbowały tworzyć sytuacje, jednak nie wychodziły z tego żadne konkrety. W 23. minucie Lechia wyprowadziła świetną kontrę - za sprawą Conrado. Brazylijczyk zagrał do Durmusa, a ten pomylił się z najbliższej odległości. Dobijać próbował Flavio, jednak arbiter odgwizdał spalonego. Kilka chwil później mieliśmy trzyminutową przerwę w grze z powodu odpalonej pirotechniki na trybunach. Po powrocie do gry bliski bramki na 1:0 po rzucie rożnym był Michał Nalepa. Ten jednak minimalnie się pomylił. W końcówce silny strzał na bramkę oddał jeszcze Maciej Gajos, jednak Bartosz Mrozek wyłapał piłkę. Do przerwy na tabilcy wyników nic się nie zmieniło i do szatni piłkarze schodzili przy bezbramkowym remisie.

2022 10 30 Lechia Gdansk Stal Mielec005

Po zmianie stron Stal miała dwie świetne okazje, aby wyjść na prowadzenie. Najpierw Mario Maloca przerwał atak mielczan, a chwilę później zawodnik gości uderzył obok bramki. Jeśli chodzi o Lechię, to więcej działo się po lewej stronie, gdzie biegał Conrado. W 52. minucie po rzucie rożnym uderzał Mario Maloca, jednak strzał obrońcy został wybity na rzut rożny. Chwilę później efektownym strzałem popisał się Maciej Gajos, jednak piłka powędrowała nad poprzeczką. Z minuty na minutę Lechia jakby się rozkręcała. Świetnie wyglądał Jakub Kałuziński, przez którego przechodziła niemal każda akcja gdańszczan. W 58. minucie Kałuziński został zmieniony przez Łukasza Zwolińskiego, który już minutę później mógł zdobyć bramkę. Strzał okazał się być zbyt lekki i został wyłapany przez Bartosza Mrozka. W 62. minucie świetną piłkę na lini pola karnego przejął David Stec, jednak został przewrócony i nie oddał strzału. W 66. minucie Kamil Kruk oddał strzał, jednak był on mocno niecelny. W kolejnych minutach Łukasz Zwoliński znów dochodził do sytuacji. Szkoda, że za każdym razem był na spalonym. Kilka minut później jednak spalonego uniknął i w 73. minucie wyprowadził Lechię na prowadzenie. Dla Łukasza dzisiejszy mecz był także 200. występem w Ekstraklasie - uczcił go golem. W 89. minucie Dusan Kuciak wybronił sprytny strzał Mikołaja Lebedyńskiego. Do końca meczu później nie wydarzyło się już nic istotnego i Lechia wygrała 1:0. To pierwsza domowa wygrana gdańszczan od 8 maja. Wówczas również Lechia była lepsza od Stali Mielec, a Łukasz Zwoliński był autorem bramek.

Zwycięstwo nad Stalą oznacza, że po tej kolejce Biało-Zieloni będą poza strefą spadkową. Lechia awansowała bowiem na 15. miejsce. Stało się tak pierwszy raz od 4. kolejki.

Lechia Gdańsk - Stal Mielec 1:0 (0:0)

Bramki: 73' Łukasz Zwoliński

Lechia Gdańsk: 12. Dusan Kuciak - 29. David Stec, 25. Michał Nalepa, 23. Mario Maloca, 2. Rafał Pietrzak - 99. Ilkay Durmus (84' 97. Joel Abu Hanna), 88. Jakub Kałuziński (58' 9. Łukasz Zwoliński) , 7. Maciej Gajos (C), 6. Jarosław Kubicki, 20. Conrado (66' 79. Kacper Sezonienko)- 28. Flavio Paixao (84' 4. Kristers Tobers)

Stal Mielec: 41. Bartosz Mrozek -  17. Fabian Hiszpański, 74. Kamil Kruk, 26. Arkadiusz Kasperkiewicz (82' 92. Bartłomiej Ciepiela), 4. Marcin Flis, 23. Krystian Getinger (C) - 24. Maciej Wolski (82' 11. Mikołaj Lebedyński), 16. Paweł Żyra (66' 7. Maciej Domański), 18. Piotr Wlazło, 77. Adam Ratajczyk (74' 32. Fryderyk Gerbowski) - 99. Said Hamulić