Danuta Siedzikówna. "Inka". Symbol polskiej historii.

Zginęła od strzału w głowę w gdańskim więzieniu na ulicy Kurkowej. Teraz "Inka" powraca. W miejscu, w którym znaleziono jej szczątki, odsłonięto pamiątkową tablicę.

"Inka" była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". W lipcu 1946 roku przyjechała do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. Tutaj została aresztowana i osadzona w więzieniu, gdzie skazano ją na karę śmierci. Wyrok wykonano miesiąc później. Wacław Dziewulski, żołnierz Armii Krajowej, spotkał Danutę Siedzikównę w Gdańsku. Niestety, po raz ostatni.

- Z budynku wyszło dwóch policjantów, między nimi była dziewczyna; wtedy nie zdawałem sobie sprawy z tego, czego byłem świadkiem - mówi Wacław Dziewulski, żołnierz Armii Krajowej.

Zobacz materiał wideo

Przez lata w historii Polski znana była inna wersja wydarzeń.

- 17-letnia dziewczyna-kat zawisła na szubienicy; nie zawisła, a rozstrzelano ją, nie na szubienicy, tylko w piwnicy - tłumaczy Maciej Pawełek, przedstawiciel rodziny "Inki".

Dobra wiadomość

Na szczątki "Inki" archeolodzy natrafili we wrześniu ubiegłego roku.

- To wzruszenie, radość, że nasza akcja zakończyła się sukcesem; było ciężko, natychmiast przerwaliśmy prace, gdy zobaczyliśmy szczątki kobiety - tłumaczy Romuald Szymański, wolontariusz obecny przy ekshumacji "Inki".

1 marca w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zespół IPN potwierdził, że szczątki należą do Danuty Siedzikówny. "Inka" spoczęła tuż obok kości mężczyzny. To Feliks Selmanowicz ps. "Zagończyk", dowódca oddziału, w którym służyła Siedzikówna. Zginął tego samego dnia.

{joomplucat:1537 limit=9|columns=3}

Zobacz całą galerię zdjęć

To nie koniec

Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku kryje jeszcze wiele nieodkrytych grobów.

- Będziemy kontynuowali nasz projekt poszukiwań i identyfikacji ofiar zbrodni komunistycznych; planujemy w tym roku powrócić do Gdańska - mówi Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Symboliczny grób "Inki" znajduje się na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

źródło: pomorska.tv

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora