1 sierpnia br. obchodzimy 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

W najbliższy piątek, 1 sierpnia o godz. 17.00 Gdańsk uruchomi syreny alarmowe. Stanie się to w godzinie "w" upamiętniającej 70. rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie "W" (17.00) rozpoczną się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym w Gdańsku. Towarzyszyć im będzie otwarcie wystawy "Polska Walcząca" przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Ogólnopolska ekspozycja pt. "Polska Walcząca" została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Wystawa składa się z siedemnastu dwustronnych plansz. Trzy plansze aneksu pomorskiego przygotowane zostały przez pracowników gdańskiego IPN: Barbarę Męczykowską oraz dr. Michała Sempołowicza.

Wystawa prezentuje fenomen powstania i działania Polskiego Państwa Podziemnego. Kolejne plasze opowiadają o początku konspiracji we wrześniu 1939 r., formach walki przeciwko okupantowi zarówno niemieckiemu jak i sowieckiemu, powstaniu i działalności władz Rzeczpospolitej na uchodźstwie, działalności podziemnego sądownictwa i edukacji, przebiegu Akcji "Burza", wybuchu Powstania Warszawskiego. Na wystawie znajdują się także informacje o "Żołnierzy Wyklętych", którzy kontynuowali walkę o niepodległą Polskę po 1944 roku. Ekspozycję uzupełniają zdjęcia z prac poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w kwaterze "Ł" cmentarza na Powązkach, gdzie w ostatnich latach odnajdywane i identyfikowane są szczątki bohaterów Polski Walczącej, rozstrzelanych w komunistycznych więzieniach.

Oddział IPN w Gdańsku przygotował aneks pomorski. Zawiera on informacje o organizacjach konspiracyjnych działających na Kaszubach, przebiegu akcji "Burza" na Kaszubach i Kociewiu, uczestnikach Powstania Warszawskiego więzionych w obozie koncentracyjnym Stutthof. Aneks dopełniają sylwetki przywódców ruchu oporu na Pomorzu: podpułkownika Józefa Chylińskiego "Andrzeja", pułkownika Jana Pałubickiego "Gradusa", kapitana Stanisława Lesikowskiego "Lasa".

Organizatorem obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego są:
· Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz
· Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
· Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego

Wystawa prezentowana będzie na Targu Rakowym w pobliżu budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku do 30 września. Informacje na planszach podane zostały w języku polskim i angielskim.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI NA TARGU RAKOWYM 1 sierpnia godz. 17.00

  • godz. 16:45 - zbiórka pocztów sztandarowych oraz uczestników uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego
  • godz. 17:00 - GODZINA "W" - syreny
  • godz. 17:02 - meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości
  • odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej
  • powitanie przybyłych osób i wystąpienie Wiceprezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej por. Krystyny Cembrzyńskiej-Piłat
  • wystąpienie Zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki komunalnej Macieja Lisickiego
  • wręczenie medali
  • modlitwa - ks. Prałat kmdr dr Marian Próchniak, Kapelan Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ds. Duszpasterstwa Kombatantów i Weteranów
  • apel pamięci i salwa honorowa - Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej
  • złożenie wieńców pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego (prosimy o przygotowanie wizytówek)
  • odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przez orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej
  • godz. 17:45 - złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Gdańskich Harcerzy i oficjalne zakończenie uroczystości

Źródło: trojmiasto.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora