O godzinie 17:30 Lechia Gdańsk zmierzy się na wyjeździe z Górnikiem Łęczna. Przed pierwszym gwizdkiem spotkania warto przypomnieć postaci, które łączą oba kluby.

W ostatnim meczu pomiędzy Lechią Gdańsk a Górnikiem Łęczna 6 października 2023 roku padł remis 1:1, a w ostatniej minucie punkt Biało-Zielonym uratował Tomasz Neugebauer. Przed meczem przypominamy osoby, które mają w CV oba kluby.

mg 0065 20120925 1241283602

Bogusław Kaczmarek

Tego nazwiska w pomorskiej, a także w polskiej piłce nie trzeba nikomu przedstawiać. Bogusław Kaczmarek jest legendą Lechii Gdańsk, w której najpierw w latach 1975-77 był zawodnikiem. Kilka lat później dołączył do sztabu szkoleniowego Biało-Zielonych, gdzie był trenerem juniorów oraz asystentem, a w latach 1989-92 został pierwszym trenerem. Lechię także prowadził w sezonie 2012/13, a wcześniej od lipca 2004 roku do października 2005 roku był szkoleniowcem Górnika Łęczna.

Dariusz Kubicki

W listopadzie 2005 roku objął Górnika Łęczna i zastąpił on Bogusława Kaczmarka. 46-krotny reprezentant Polski prowadził zespół z województwa lubelskiego do sierpnia 2006 roku. Następnym przystankiem w karierze trenerskiej Dariusza Kubickiego była Lechia Gdańsk i w sezonie 2007/08 wprowadził ją do Ekstraklasy, jednak nie poprowadził jej w najwyższej klasie rozgrywkowej w następnym sezonie.

Artur Andruszczak

Mistrz Europy z reprezentacją Polski do lat 16 z 1993 roku trafił do Górnika Łęczna w 2005 roku i występował tam przez dwa lata, rozgrywając 36 meczów, w których trzykrotnie wpisał się na listę strzelców. Po karnej degradacji Górnika na trzeci poziom rozgrywkowy przeszedł do Lechii Gdańsk i w sezonie 2007/08 miał udział w awansie do Ekstraklasy. Łącznie w Lechii wystąpił 31 razy i strzelił 3 gole.

Paweł Buzała

Jest ulubieńcem kibiców Lechii, po tym kiedy 3 października 2008 roku zapewnił zwycięstwo w Derbach Trójmiasta rozgrywanych w Gdyni, strzelając zwycięską bramkę. Łącznie w Lechii grał w latach 2006-11 oraz 2013-14 i 134 meczach zdobył 30 goli. Po odejściu z Lechii do 2016 roku z przerwami był zawodnikiem Górnika Łęczna.

Marko Bajic

Do Lechii Serb trafił zimą 2009 roku z Górnika Zabrze i grał do końca 2012 roku. Bajic wystąpił w 58 meczach i strzelił 2 bramki. Mało kto wie, że po epizodzie w libijskim Al-Madina w rundzie jesiennej sezonu 2014/15 miał krótki epizod w Górniku Łęczna, ale nie spędził na boisku ani minuty.

Tomasz Kafarski

W latach 1987-93 występował w juniorach Lechii, a od 2006 do 2009 roku był asystentem pierwszego zespołu. Pierwszym szkoleniowcem Biało-Zielonych został 7 kwietnia 2009 roku i utrzymał zespół. Później Lechia za jego kadencji była blisko europejskich pucharów i przyjemnie się ją oglądało, jednak koniec, do którego doszło w listopadzie 2011, roku nie należał do udanych. Później Kafarski prowadził wiele zespołów w tym m.in. Górnika Łęczna, którego był szkoleniowcem od lipca do listopada 2017 roku.

2019 02 23 lechia gdansk wisla krakow 1 0 9479

Michał Mak

Trafił do Lechii w połowie 2015 roku z ówczesnego spadkowicza z Ekstraklasy GKS-u Bełchatów za 150 tys. Euro. Barwy Lechii reprezentował przez cztery lata z przerwami na wypożyczenia do Arminii Bielefeld oraz Śląska Wrocław i wywalczył z gdańszczanami Puchar Polski oraz brązowy medal w sezonie 2018/19. W Lechii Michał Mak rozegrał 52 spotkania i zdobył 10 bramek. Natomiast od początku 2021 roku do połowy 2022 roku grał w Górniku Łęczna i w sezonie 2020/21 znacznie przyczynił się do awansu do Ekstraklasy.

Łukasz Zwoliński

W sezonie 2013/14 przeszedł do Górnika Łęczna na zasadzie wypożyczenia z Pogoni Szczecin i miał duży wkład w powrót łęcznian do najwyższej klasy rozgrywkowej, bowiem w 22 meczach w lidze zdobył 8 bramek. Z kolei zimą 2020 roku został zawodnikiem Lechii Gdańsk, w której występował do jej spadku z Ekstraklasy w zeszłym roku i w 107 meczach we wszystkich rozgrywkach trafił 44 razy do siatki. Obecnie gra w Rakowie Częstochowa.

Ilkay Durmus

Podobnie jak Łukasz Zwoliński Turek opuścił Lechię po spadku z Ekstraklasy, do której trafił w połowie 2021 roku, rozgrywając w Lechii 66 meczów i wpisując się dziewięciokrotnie na listę strzelców. Ilkay Durmus długo miał problemy ze znalezieniem pracodawcy, którego znalazł dopiero pod koniec września zeszłego roku. Jego nowym zespołem został… Górnik Łęczna, a z byłym zespołem Durmus zmierzy się dzisiaj.

Oprócz wyżej wymienionych osób Lechię i Górnik Łęczna reprezentowali też: Piotr Cetnarowicz, Adam Dźwigała, Gerson, Piotr Grzelczak, Rafał Kaczmarczyk, Rafał Kosznik, Egzon Kryeziu, Bartosz Jurkowski, Tomasz Makowski, Tomasz Midzierski, Damian Podleśny, Kamil Poźniak, Piotr Rafalski, Ronald Siklic, Karol Sobczak, Filip Surma, Wojciech Wąsikiewicz, Michał Żebrakowski.