O godzinie 20:30 Lechia Gdańsk podejmie Arkę Gdynia. Przed 46. Derbami Trójmiasta w historii przypominamy o osobach, które mają najlepsze trójmiejskie kluby w CV.

Tomasz Korynt

Syn Romana, rozpoczynał karierę w Lechii Gdańsk i występował w niej do 1977 roku, przechodząc do Arki Gdynia. Korynt junior dwa lata później wywalczył z Arką Puchar Polski i grał w niej do 1982 roku, kiedy ta spadła do II ligi. Po spadku pozostał w Gdyni, tyle że w innym klubie, bo zasilił… Bałtyk. Na początku 1984 Tomasz Korynt trafił do First Vienna FC, a potem do francuskiego Limoges, po czym w 1987 roku wrócił do Bałtyku i grał tam dwa lata.

201408100002 01 20140919 1848494599

Bogusław Kaczmarek

Do Lechii Gdańsk przeszedł w 1975 roku i spędził tam dwa lata. W 1977 roku wraz z wcześniej wspomnianym Tomaszem Koryntem trafił do Arki Gdynia, chociaż pierwotnie wymieniona dwójka miała trafić do Szwecji. Tak popularny „Bobo” opisał kulisy transferu zza miedzę – Kontakt był typowo budowlany, ci Szwedzi zaproponowali że nas (Zdzicha, Tomka Korynta i mnie) w ramach współpracy budowlanej, wyczarterują do Szwecji. Przyszedł do Lechii trener śp. Józef Walczak i część zarządu dała zgodę na wyjazd naszej trójki za morze. Spotkałem się dwoma ludźmi i mówią, że jutro promem wypływam do Szwecji, powiedzieli ile mam tych koron zarabiać, nie powiem, ile to było razy więcej niż miałem tu w Polsce. Mieliśmy być wypożyczeni w ramach resortu budowlanego, przynajmniej dwójka z nas trzech miała dostać zgodę.

Pierwszemu dali zgodę mnie, ale cześć zarządu dała mi zgodę, jedynie część! O tym nie wiedział trener Walczak. Poszedłem po paszport na komisariat milicji na Piwną, naczelnik wydziału paszportu założył łańcuch i przeczytał, że jestem własnością publiczną, bo ta cześć zarządu, która nie dała zgody na wyjazd nakapowała na mnie i zabrali mi paszport do depozytu.  A Józek Walczak mnie zawiesił. Przestał mnie traktować jako piłkarza swojej drużyny.
Miałem dwie możliwości, wrócić do Łodzi do Widzewa lub ŁKS, jak mnie trener nie widział, a część zarządu mnie zawiesiła, to nie miałem wyjścia. Cała trójka nasza dostała propozycję przejścia do Arki… - mówił na portalu Lechia Historia.

W 1979 roku wywalczył Puchar Polski, a dwa lata później trafił do Finlandii, a konkretnie do Rovaniemen Palloseura, a także grał w szwedzkim Ostartelje IF i w amerykańskim Pittsburgh Spirit. Po zakończeniu kariery Bogusław Kaczmarek prowadził grupy młodzieżowe Lechii oraz był asystentem pierwszej drużyny, a w latach 1989-92 został szkoleniowcem Biało-Zielonych i po raz drugi w sezonie 2012/13. W lipcu 2008 roku, zaraz po tym, jak pełnił funkcję asystenta Leo Beenhakkera w reprezentacji Polski został szkoleniowcem Arki Gdynia. Jego przygoda potrwała… dwa dni.

Mirosław Tłokiński

Rozpoczynał swoją karierę w Flocie Gdynia i w 1973 roku przeszedł do Arki. Żółto-niebieski trykot przywdziewał przez dwa lata, po czym zamienił go na kolor zielony, przechodząc do Gdańska. Po roku gry w Lechii po Mirosława Tłokińskiego zgłosił się Widzew Łódź, w którym występował do 1983 roku i wywalczył z nim dwukrotnie mistrzostwo Polski oraz zagrał w półfinale Pucharu Mistrzów w sezonie 1982/83. W tych samych rozgrywkach Tłokiński został królem strzelców I ligi wraz z Mirosławem Okońskim, zdobywając 15 bramek. Bardzo dobra gra w lidze oraz w europejskich pucharach nie umknęła uwadze zagranicznych klubów i dwukrotny reprezentant Polski trafił do RC Lens. Kolejne lata Mirosław Tłokiński spędził w klubach szwajcarskich.

130342859 840340613425238 750531411311988552 n

Janusz Kupcewicz

Chociaż urodził się w Gdańsku (jego ojciec Aleksander występował w Lechii), to jego pierwszym trójmiejskim klubem była Arka Gdynia, do której trafił w 1974 roku ze Stomilu Olsztyn. W Gdyni Janusz Kupcewicz spędził osiem lat i miał duży udział w wygraniu Pucharu Polski przez gdynian w 1979 roku, bowiem w finałowym meczu z Wisłą Kraków w Lublinie w 50. minucie zdobył bramkę wyrównującą, a Arka sięgnęła po to trofeum. Po Mistrzostwach Świata w Hiszpanii, w których reprezentacja Polski zajęła 3. miejsce, Kupcewicz przeniósł się do Lecha Poznań i sięgnął z nim po mistrzostwo kraju. Po rocznym pobycie w Lechu przeniósł się zagranicę i reprezentował barwy takich klubów jak Saint-Etienne czy AE Larissa. W 1986 roku wrócił do Polski, a konkretnie do Lechii Gdańsk i grał w niej przez dwa lata. Po zakończeniu kariery próbował swoich sił w trenerce, jednak bez powodzenia. Zmarł 4 lipca 2022 roku w wieku 66 lat. Warto podkreślić, że jego brat Zbigniew także występował w Lechii i Arce, w której spędził ponad pięć lat (1973-78).

Tadeusz Foryś

Autor pierwszego dużego sukcesu Lechii Gdańsk, jakim było 3. miejsce w 1956 roku. W tych rozgrywkach Budowlani w składzie z Romanem Koryntem, Romanem Rogoczem, Henrykiem oraz Robertem Gronowskimi, Czesławem Lencem i Czesławem Nowickim w 22 meczach zdobyła 27 punktów, czyli o dwa mniej niż drugi Ruch Chorzów oraz siedem oczek mniej niż mistrz Legia Warszawa. Tadeusz Foryś w Lechii pracował w latach 1954-57, a przez rok trenował Arkę, a w latach 1963-64 był selekcjonerem reprezentacji Polski.

Jerzy Jastrzębowski

W 1983 roku prowadzona przez niego Lechia Gdańsk sięgnęła po pierwszy w historii Puchar Polski, a w tym samym roku dołożyła Superpuchar oraz rozegrała dwumecz z Juventusem w Pucharze Zdobywców Pucharów, stawiając czoła najlepszej wtedy drużynie w Europie. W latach 1987-89 prowadził Arkę Gdynia, a trenerem Biało-Zielonych zostawał jeszcze dwa razy, w sezonach 1999/00 oraz 2003/04.

Michał Globisz

Do 1964 roku występował w juniorach Arki, jednak jako piłkarz kariery nie zrobił i postawił na trenerkę. W latach 1974-81 oraz 1987-95 prowadził juniorów Lechii, a także dwukrotnie przez chwilę trenował pierwszą drużynę. Od 1996 do 2010 roku Michał Globisz był selekcjonerem młodzieżowych reprezentacji Polski i osiągał z nią sukcesy. W 1999 prowadzona przez niego reprezentacja Polski do lat 16 była wicemistrzem Europy, a dwa lata później z zespołem do lat 18 zdobył Mistrzostwo Europy. Na koniec kariery wrócił do Arki Gdynia jako wiceprezes Zarządu ds. Sportowych.

201308100094 20130811 1557898929

Krzysztof Brede

Urodził się w Gdyni, ale swoją karierę rozpoczynał w Lechii Gdańsk i występował w niej do 2000 roku. W tym samym roku przeszedł do Lecha Poznań i grał tam przez dwa lata, a w międzyczasie został wypożyczony do Arki Gdynia. W latach 2004-08 wrócił do Gdańska i miał udział w awansie do Ekstraklasy w 2008 roku. Trzy lata później w Lechii rozpoczynał swoją karierę trenerską, najpierw przez rok pełnił funkcję asystenta w drugiej drużynie, a w latach 2012-14 asystował Bogusławowi Kaczmarkowi oraz Michałowi Probierzowi w pierwszej drużynie. Obecnie prowadzi Chojniczankę Chojnice i walczy z nią o awans do Fortuna I Ligi.

Maciej Kalkowski

Rodowity gdańszczanin i wychowanek Lechii, w której występował do 1997 roku. Na początku 2001 roku po czteroletnim pobycie w GKS-ie Bełchatów przeszedł do Arki Gdynia i spędził w niej rok. Kolejny epizod w Arce zaliczył w rundzie jesiennej sezonu 2003/04, a pół roku później wrócił do Lechii i występował w niej do 2009 roku. Po zakończeniu kariery pełnił m.in. funkcję asystenta pierwszej drużyny, a we wrześniu 2022 roku był tymczasowym szkoleniowcem Lechii. Obecnie trenuje TLG i jest coraz bliżej awansu do A-klasy.

img 5541 20140915 1283177730 20150122 1998150724

Tomasz Unton

Jest wychowankiem Arki, ale to z Lechią jest bardziej kojarzony, ponieważ występował w niej w latach 1988-94 oraz w sezonie 1995/96. W 2011 roku wrócił do Lechii, ale już w roli trenera drugiej drużyny i jest w niej do dzisiaj, pełniąc obecnie funkcję kierownika szkółki piłkarskiej AP Lechia. Od września do listopada 2014 roku wraz z Maciejem Kalkowskim prowadził pierwszą drużynę Biało-Zielonych.

Poniżej w miarę kompletna lista osób, które pracowały w Arce i Lechii. Jeżeli kogoś pominęliśmy, dajcie nam znać.

Trenerzy

Edward Brzozowski, Tadeusz Foryś, Marian Geszke, Janusz Pekowski, Henryk Serafin, Jerzy Słaboszowski, Stanisław Stachura, Krzysztof Szkoda, Wojciech Wąsikiewicz

Trenerzy/piłkarze

Czesław Bartolik, Andrzej Bikiewicz, Czesław Boguszewicz, Michał Globisz, Jerzy Jastrzębowski, Bogusław Kaczmarek, Zbigniew Kaczmarek, Marek Latos, Adam Musiał, Mieczysław Rajski, Tomasz Unton, Wojciech Niedźwiedzki, Grzegorz Polakow, Zbigniew Strzelecki

Piłkarze

Waldemar Bajer, Kamil Biecke, Arkadiusz Bieńkowski, Bolesław Błaszczyk, Krzysztof Brede, Piotr Burlikowski, Stanisław Burzyński, Waldemar Cekała, Michał Chamera, Jan Erlich, Piotr Filipik, Zygmunt Gadecki, Dariusz Gładyś, Andrzej Głąbiński, Andrzej Głownia, Andrzej Golecki, Czesław Grzybek, Omran Haydary, Tadeusz Hennig, Krzysztof Hoppe, Jerzy Jabłoński, Aleksander Jagiełło, Stanisław Jarząbek, Andrzej Kaczmarek, Marcin Kaliński, Maciej Kalkowski, Robert Kałużny, Piotr Kasperkiewicz, Bogdan Kędzia, Stefan Kliński, Henryk Kliszewicz, Zbigniew Kobus, Tomasz Korynt, Marek Kowalczyk, Mirosław Krajewski, Tadeusz Krystyniak, Bolesław Kukliński, Janusz Kupcewicz, Zbigniew Kupcewicz, Juliusz Letniowski, Maciej Lewna, Jerzy Licbarski, Waldemar Majcher, Tomasz Mazurkiewicz, Adam Merchut, Janusz Możejko, Łukasz Nawotczyński, Euzebiusz Nerc, Piotr Nierychło, Karol Piątek, Marek Piątek, Sławomir Pietkiewicz, Krzysztof Pilarz, Zbigniew Pisula, Marcin Pudysiak, Dariusz Raczyński, Mariusz Radoń, Krzysztof Rusinek, Damian Rysiewski, Michał Smarzyński, Mikołaj Sołkiewicz, Waldemar Stachowiak, Ryszard Szewczyk, Ryszard Tafel, Mirosław Tłokiński, Robert Wasielewski, Robert Wilk, Jarosław Wiśniewski, Sebastian Władacz, Andrzej Wydrowski, Marek Ziółkowski, Łukasz Zwoliński, Michał Żebrakowski, Zbigniew Żemojtel

Prezesi

Jan SKICKI

Początek 46. Derbów Trójmiasta o godzinie 20:30. Transmisja w Polsacie Sport 1.

źródło: własne