W sierpniu 1947 zainaugurowano kolejny, trzeci już sezon powojenny na Wybrzeżu. Lechia Gdańsk przystąpiła do rozgrywek w najwyższej lidze, czyli klasie A. Rozgrywki zakończyły się wygraną biało-zielonych, którzy przystąpili do rywalizacji o udział w rozgrywkach pierwszoligowych. Eliminacje były podzielone na dwa etapy. W pierwszym Lechia wygrała rywalizację z Bzurą Chodaków, Lublinianka Lublin i Gwardią Olsztyn.

Czytaj więcej: Znakomite spotkanie - 26 września 1948

Sezon 1964/65 był dla Lechii drugim spędzonym w drugiej lidze po spadku z ekstraklasy. W tych też rozgrywkach prawo gry na zapleczu ekstraklasy, po dwóch latach przerwy, zdobyła Arka. Tym samym po raz pierwszy w historii odbyło się oficjalne spotkanie Lechia Gdańsk – Arka Gdynia (wcześniej oba zespoły grały towarzysko, ostatnio w 1962 roku, a mecz zakończył się wynikiem 3:3).

Czytaj więcej: Pierwsze DERBY: 1964-09-02 Lechia Gdańsk – Arka Gdynia 2:1

W sobotę 30 września i niedzielę 1 października 1961 roku na stadionie przy Traugutta 29 odbyły się zawody lekkoatletów o drużynowe mistrzostwo Pol­ski, które zgromadził na trybunach komplet publiczności. W drugim dniu Kazimierz Zimny przystąpił do próby pobicia dwóch rekordów świata - na 3 mile i na 5 km.

Czytaj więcej: 1 października 1961 - Atak na rekord K.Zimnego [wideo]

28 września 1983 w meczu rewanżowym I rundy Pucharu Zdobywców Pucharów Lechia Gdańsk podejmowała u siebie Juventus Turyn. Pierwszy mecz Juventus wygrał w Turynie aż 7:0, przesądzając sprawę awansu. W rewanżu, po wyrównanym spotkaniu, biało-zieloni przegrali 2:3. Choć do dziś piłkarze Lechii z tamtego okresu są dla kibiców gdańskiego klubu wielcy, to jednak bohaterem trybun tego słonecznego jesiennego dnia był Lech Wałęsa, przyprowadzony na mecz przez swoich znajomych z Ruchu Młodej Polski.

Czytaj więcej: 28 września 1983. Lech Wałęsa na meczu Lechia-Juventus [wideo]